- +48 111 111 111
- 34-500 Zakopane, Krupówki 34a
Pewnie już wiesz, że oryginalny oscypek powinien zawierać około 75% mleka owczego (minimum to 60%). Do sera dodaje się dodatkowo mleko krowie. Po co? By ułatwiać uformowanie oscypka.
Jak wygląda produkcja oscypka? Baca mleko na oscypki podgrzewa się do temperatury około 30-35 stopni Celsjusza, by oddzielić składniki stałe od płynnych.
Mleko jest podgrzewane nad ogniskiem w kotliku. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę zostaje zaprawione podpuszczką, po góralsku „zaklagane”. Klog to nazwa podpuszczki — enzymu, który odpowiada za krzepnięcie, czyli ścinanie się mleka.
Gdy mleko zetnie się w skrzep, powstaje masa serowa, którą baca rozbija drewnianą łopatką tak zwaną ferulą. By kawałki skrzepu się posklejały i opadły na dno do kotlika dodaje się nieco wody. Po tym etapie rozpoczyna się odciskanie masy serowej z serwatki i jego ugniatanie w kształt kuli, czyli „pucy”.
Kulę parzy się, w gorącej wodzie, a następnie wkłada do dwuczęściowej formy „oscypiorki”. Właśnie od scypania (rozszczepiania) tej formy pochodzi nazwa oscypka!
Drewniana forma nadaje charakterystyczny wrzecionowaty kształt najpopularniejszemu serowi na Podhalu.
Prawdziwy oscypek ma kształt dwustronnego stożka, waży 60 -80 dekagramów i dodatkowo jest zdobiony charakterystycznymi wzorami. Piękne góralskie wzory są wyjątkowym znakiem rozpoznawczym dla każdego bacy.
Czy wiesz, że podobno na Podhalu są znawcy, którzy od razu wyczują, w której bacówce się ser wyrabiało i kto oscypek upucył. Tak przygotowany i uformowany ser trafia do rosołu. Rosół to mieszanka wody z solą. W takim roztworze oscypki kąpią się przynajmniej przez noc, by nabrać swojego niepowtarzalnego smaku.
Dlaczego moczy się oscypki? Są dwa ważne powody. Pierwszy, by wyciągnąć z nich nadmiar wody w procesie osmozy. Drugi — takie kąpanie ma właściwości bakteriobójcze! Po osuszeniu na drugi dzień oscypek idzie do wędzenia.
W bacówkach, gdzie płonie ogień podsycany drewnem sosnowym lub świerkowym ser dojrzewa przez kolejne dni nabierając swojego charakterystycznego smaku.
© All rights reserved OSCYPKI.com.pl
Made by 504.pl